Strój ma znaczenie w różnych okolicznościach. Także wtedy, kiedy decydujemy się wybrać na górskie wędrówki. Tu pojawia się pytanie, jak się ubrać, aby zapewnić sobie z jednej strony komfort, a z drugiej nie wypaść na ignorantów w oczach być może bardziej doświadczonych ludzi, których spotkamy gdzieś po drodze? Pod tym względem możliwości są spore, albowiem w sprzedaży jest bardzo wiele elementów ubioru przeznaczonych do trekkingu i tym podobnych aktywności. Ogromne znaczenie ma też to, jakie buty trekkingowe wybierzemy. Tych jest w sprzedaży wiele – różnią się mocno w aspekcie ceny, jednakże nie tylko o to chodzi. Są bowiem modele odpowiednie w kontekście konkretnych okresów w roku – wszak warunki atmosferyczne zmieniają się i to zupełnie normalna sprawa.

Oznacza to, że dostosowanie obuwia do tych uwarunkowań to sprawa absolutnie podstawowa – zależy od niej nasza wygoda, a ona w czasie wędrówki jest kluczowa. Tu pojawia się kwestia letnia. Bardzo wiele osób praktykuje trekking właśnie w czasie lata, co w sumie jest dość naturalne. Przecież lato to tradycyjnie właściwy czas na odpoczynek i rzecz jasna na branie urlopu. Jeżeli już ten urlop weźmiemy, to należy uczynić coś ze sobą, a dla fanów wędrowania po górskich czy leśnych ustępach nie ma lepszej opcji. Takim ludziom niezbędne będą wobec tego sprawdzone buty trekkingowe na lato.

Selekcja nie jest prostym zadaniem, albowiem w ofertach jest wiele modeli. Co powinno je wyróżniać i na co zwrócić uwagę, gdy chcemy mieć parę butów nadającą się to wypraw w naprawdę ciepłym czasie? Kryteriów jest przynajmniej kilka i wszystkie z nich są w podobnym stopniu istotne, warunkują bowiem kwestie związane z komfortem termicznym. On z kolei przełoży się na samopoczucie.

Jakie buty kupić, aby nasze stopy czuły się dobrze w czasie chodzenia?

Bez cienia wątpliwości modele letnie powinny być zdecydowanie lżejsze niż te użytkowane jesienią czy zimą. Lżejsze, a więc pozbawione warstwy wewnętrznego ocieplenia. Ona zdaje bardzo dobrze egzamin, kiedy temperatury na zewnątrz spadają, a przecież w górach i lasach odczuwamy chłód znacznie bardziej niż chociażby w realiach dużego miasta.

Same tworzywa wykorzystane do produkcji takich butów powinny być cieńsze i zapewniać stopie właściwą wentylację. Mile widziane są więc materiały oddychające, ale jednocześnie nieprzepuszczające wilgoci. Odpowiednie technologie istnieją, można zaliczyć do nich wszelkie tkaniny gore-tex oraz korzystające ze zbliżonych rozwiązań. Wszak mamy czuć się komfortowo, a trekkingowe poczynania powinny stanowić czystą przyjemność, także w ciepłe dni. Dobierając najlepsze buty trekkingowe pod kątem lata, warto zwrócić uwagę również na ich wysokość. Niższe modele sprawdzą się o tyle lepiej, że większa część śródstopia będzie odsłonięta, a więc mniej narażona na dyskomfort wynikający ze zbyt wysokiej temperatury.

Pewnym minusem niższego obuwia jest to, że okolice stopy są mniej chronione przed urazami i słabiej stabilizowane, ale jeśli stawiamy w lecie na łatwiejsze i równiejsze trasy (co jest częstą praktyką), nie musi to stanowić żadnego problemu. Pewna doza kompromisu wchodzi zatem w grę, ale przecież nikt rozsądny nie założy „zimówek” na letnie wypady. Taką opcję należy każdemu zdecydowanie odradzić, ponieważ nic dobrego z tego rozwiązania nie wyniknie.