Są sytuacje w życiu, kiedy aż prosi się o to, by ładnie się ubrać. O jakie okoliczności konkretnie chodzi? Na pewno jedną z nich jest egzamin czy to licencjacki, czy też magisterski, a przecież są też inne opcje. Można na przykład ubiegać się o tytuł doktora, a z tym wiąże się obrona pracy. To dzień, w którym trzeba być nie tylko wyśmienicie przygotowanym w aspekcie merytoryki. Wskazany jest też odpowiedni wygląd, licujący z okazją.

Strój na obronę powinien być nienaganny, tak samo jak prezentowana praca naukowa i przygotowanie przyszłego doktora do odpowiedzi na pytania. Te może zadawać nie tylko komisja, ale również uczestnicy goszczący na wydarzeniu, choć obecnie jest to w praktyce rzadziej spotykane. Oznacza to, że doktorant powinien się jak najlepiej zaprezentować w każdym możliwym aspekcie, również związanym z wyglądem. Słyszy się czasami, że ludzie piszą nas tak, jak nas widzą. Komisja egzaminacyjna czy nasz indywidualny egzaminator powinni wobec tego odebrać nas możliwie jak najlepiej.

Wiele osób zadaje sobie proste z pozoru pytanie: jak się ubrać na obronę, aby efekty były zgodne z oczekiwaniami? Nie ma na to jednego, uniwersalnego wzoru. Z całą pewnością ogromne znaczenie ma nastawienie, a budować pewność siebie w obliczu jednego z ważniejszych egzaminów w życiu można budować na różne sposoby. Tyczy się to nie tylko wspomnianych wyżej doktorantów, ponieważ w potocznym języku studenckim, broni się też prac magisterskich czy licencjackich. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ termin „obrona” jest de facto zarezerwowany dla wyższych szczebli akademickiej drabiny, ale nie ma sensu na siłę polemizować z uzusem w tym aspekcie. Zakorzenił się on bowiem w głowach milionów ludzi.

Trafnie dobrany ubiór na obronę – co warto w nim uwzględnić?

Elegancja to klucz do sukcesu. Tak naprawdę z punktu widzenia doktoranta czy po prostu studenta podchodzącego do egzaminu dyplomowego liczy się to, aby ubrać się gustownie. Panowie bez wątpienia powinni założyć garnitur, ładną koszulę i krawat. Panie natomiast mają do dyspozycji garsonki, wyjściowe damskie koszule, a także kobiece zestawy garniturowe, ponieważ i takie wchodzą w grę. Kolorystyka jest kwestią otwartą, jednakże zaleca się barwy stonowane i klasyczne.

Czerń, popiel, odcienie szarości i granatu powinny sprawdzić się idealnie. Koszule białe, ewentualnie w odcieniach błękitu. Spokojnie można skorzystać z tego samego zestawu, który do tej pory sprawdzał się w kontekście egzaminów w czasie studiów. Doskonale wyglądający strój na obronę pracy dyplomowej oczywiście nie przesądza o niczym, ponieważ to nie jest zwykle brane pod uwagę. Jednakże niechlujny wygląd przy takich okazjach może wystawić danej osobie średnie świadectwo, a przecież nie ma sensu „podkładać się” takimi banałami.

Akurat o znakomitą prezencję na obronie da się zadbać stosunkowo łatwo i nie trzeba nawet ponosić z tego tytułu kolejnych wydatków, bo przecież każdy szanujący się student ma odpowiedni komplet odzieżowy w szafie – gotowy do użycia w razie konieczności. Na pewno świadomość właściwej prezencjo doda jakże cennej pewności siebie. Ta z kolei jest zawsze cenna i może wyłącznie pomóc w osiągnięciu wyczekiwanego sukcesu, na który przecież szalenie wpływa nasze ogólne psychiczne nastawienie.