Popularność, jaką cieszą się tkaniny syntetyczne nie jest przypadkowa, a wynika z niewątpliwych zalet tych surowców. Są one relatywnie tanie w produkcji, co pozwala ograniczyć cenę gotowych towarów z nich wytwarzanych. To również materiały bardzo uniwersalne, z których można dużą skalę szyć rozmaite stroje damskie, męskie czy dziecięce. Jedne z najpopularniejszych obecnie syntetyków to poliester oraz wiskoza. Ta druga ma więcej wspólnego z naturą, ponieważ w zależności od technologii może powstawać jako pochodna celulozy, którą pozyskuje się z drewna lub bambusa, który jest rośliną o szerokim zakresie zastosowań w kontekście przemysłu włókienniczego.
Poliester jest typowym syntetykiem, a powstaje w wyniku reakcji chemicznej powiązanej z pochodnymi ropy naftowej. Materiał ten bardzo się upowszechnił, ponieważ jego produkcja na dużą skalę jest technicznie stosunkowo łatwa i raczej tania. Bez względu na rodzaj tkaniny, z której stroje zostały uszyte, ludzie zastanawiają się, jak prasować swoje ubrania, aby nie tylko świetnie wyglądały, ale też by nie zostały uszkodzone. To dość istotna kwestia, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury generowanej przez żelazko niektóre z materiałów mogą zmienić swoją strukturę, a nawet zacząć się topić. Gdy trzeba pomyśleć nad tym, jak prasować poliester, konieczne jest zwrócenie uwagi na termostat.
Temperatura musi być relatywnie niska, ponieważ ta sztuczna tkanina jest łatwopalna i podobnie jak nylon może się łatwo przypalić podczas prasowania. Im niższą temperaturę wtedy zastosujemy, tym większa szansa na to, że nic niepożądanego się nie wydarzy.
Jak prasować żelazkiem parowym i kiedy jest ono odpowiednim rozwiązaniem?
Osoby obawiające się starszych generacji żelazek z całą pewnością powinny zainwestować w dobre żelazko parowe. Dostępne są też parownice lub szczotki parowe, które w ogóle nie posiadają nagrzewającej się płyty, a są de facto generatorami pary wodnej. Tylko ona jest w stanie z powodzeniem wygładzić większość tkanin, w tym te syntetyczne.
Temperatura pary wodnej jest dostatecznie wysoka, by w połączeniu z wilgocią usuwać zagnioty, a jednocześnie na tyle niska, by nie było możliwości uszkodzenia strojów uszytych z poliestru czy wiskozy. Gdy tematem jest wiskoza, prasowanie okaże się na szczęście łatwiejsze niż ma to miejsce w przypadku poliestrowych dzianin i to bardzo dobra wiadomość dla zwolenników tego materiału. Oznacza to bowiem, że zadbanie o stroje szyte z wiskozy będzie zdecydowanie łatwiejsze niż pierwotnie mogłoby się komuś wydawać. Nie ma przeszkód, by wiskozę prasować z udziałem pary, albowiem takie działanie ma pozytywny wpływ na w zasadzie każdą tkaninę. Jednakże współcześnie wytwarzane dzianiny wiskozowe są znacznie odporniejsze na wysokie temperatury niż pierwowzory.
Pierwsze włókna tego typu, jakie udało się pozyskać, były szalenie podatne na zapłon – był to jeden z kluczowych powodów, dla których początkowo nie brano ich w ogóle pod uwagę jako materiału do produkcji ubrań, szybko wycofując się z ich wytwarzania. Przyszłość pokazała jednak, że wiskoza doskonale sprawdza się w świecie tekstyliów i może swoimi walorami użytkowymi spokojnie konkurować nawet z lnem i bawełną, do których jest stosunkowo podobna i znakomicie sprawdza się też w mieszankach z tymi tkaninami.