Pranie to jedna z kluczowych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowe i raczej nie sposób z tym polemizować. Jednakże w praktyce czynność ta może sprawiać pewne problemy, zwłaszcza osobom nie mającym w tym aspekcie wprawy. Szczególnie to mężczyźni mają kłopot z odpowiednim przygotowaniem prania, podczas gdy dla większości kobiet sprawa jest w miarę oczywista. Najważniejsze to ustalić, z jakimi typami prania mamy do czynienia. W gruncie rzeczy w grę wchodzą dwa scenariusze. Z jednej strony prać należy rzeczy białe, a z drugiej kolorowe. Na rynku są nawet odrębne proszki, żele czy płyny piorące, które są przeznaczone do prania odzieży i bielizny w odpowiednich kolorach. Idą za tym pewne dodatkowe kwestie, których nie wolno zignorować, jeżeli chcemy, aby nasze odzieżowe zasoby były zawsze w optymalnej kondycji. Zasada fundamentalna mówi, że białego nie należy mieszać z kolorowym.

Oznacza to, że jeśli chcemy uprać białe stroje plus na przykład prześcieradła, trzeba przygotować oddzielne pranie. Wskazane jest też skorzystanie z preparatu odpowiedniego do białych tkanin, ewentualnie dodać można środek uniwersalny, ponieważ takie również są osiągalne na rynku. Białe pranie nie powinno się zafarbować, a nawet jedna kolorowa rzecz w bębnie pralki może do tego doprowadzić. Cały problem w tym, że pod wpływem zmoczenia wodą oraz działania detergentów barwniki odzieżowe mogą przenikać dalej i co za tym idzie farbować. Dobra gospodyni wie, jak tego uniknąć, a jeśli komuś tej wiedzy brakuje, powinien się w nią szybko uzbroić. Pomoże w tym z pewnością internet, w którym znalazła się cała masa wartościowych porad, udostępnianych chociażby na blogach dla gospodyń.

Jak prać ubrania, by uniknąć przykrych niespodzianek?

Wstawienie oddzielnie białego i kolorów to jedno, ale tu także należy zwracać uwagę na detale. Największy potencjał do farbowania odzieży mają ciemne ubrania. Koszulki czy bluzy w kolorze granatowym czy czarnym mogą więc zmienić barwę nie tylko białych strojów, ale także kolorów jasnych, takich jak żółty czy błękitny.

Wobec tego warto oddzielnie prać ciemne rzeczy, ponieważ wtedy problem farbowania nie występuje. Trzeba zatem pamiętać nie tylko o zależności pomiędzy praniem rzeczy białych i kolorowych, ale także tych, które są jasne i ciemne. Jak prać białe rzeczy, by nic im nie zaszkodziło? Gdy w danej sytuacji nie możemy uprać bieli oddzielnie, ewentualnie można dodać do bębna coś jasnego. Wtedy należy jednak skorzystać ze specjalnych chusteczek wyłapujących barwniki, bo efektywnie zapobiegają one zjawisku farbowania. Nie wymagają też specjalnych nakładów. Te same chusteczki warto dodać także do prania różnokolorowych tkanin, ponieważ znacznie zmniejszą one ryzyko niepożądanej migracji barwników w bębnie. Ogólnie rzecz biorąc, warto ustalić jednoznacznie, jak prać w pralce, by ryzyko pofarbowania tkanin zredukować do minimum. Na pewno zasada rozdziału kolorów od siebie to fundament sukcesu. Wykorzystanie chusteczek niwelujących zjawisko farbowania też się opłaca, ponieważ kosztują one niewiele, a do tego są skuteczne i sprawdzone przez wiele osób.

Istnieją też detergenty oraz płyny do płukania pomagające w utrzymaniu oryginalnych kolorów odzieży – o nich także należy pamiętać, bo mogą pomóc w efektywnym i wolnym od wpadek praniu.