Odzieżowy świat jest złożony i szalenie różnorodny. Tak naprawdę każdy znajdzie dla siebie rozwiązania odpowiadające indywidualnym gustom, a poszukiwania te angażują zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednakże poza tym, że ludzie lubią się ładnie ubrać, konieczne jest też zadbanie o swoje stroje. Ich pranie i pielęgnacja to ważne aspekty. I jak się okazuje, na tym odcinku nietrudno o błędy, które mogą mieć daleko idące konsekwencje.

Nawet jeden błąd związany z praniem niektórych tekstyliów może doprowadzić do tego, że stracą one swoje właściwości i nie będzie już szansy na to, by wyglądały one jak należy. Zdecydowanie lepiej tego uniknąć, a z tym wiąże się dość oczywista konieczność zadbania o posiadane stroje. Akrylowe dzianiny, choć pełne zalet, mają też pewne bolączki, o których nie da się zapomnieć. O nich jednak napiszemy za moment. Bardzo popularne są swetry z akrylu.

Generalnie akryl, choć jest syntetyczną tkaniną, to jednak cieszy się sporym uznaniem i wzbudza sympatię milionów użytkowników na całym świecie. Występuje zarówno sam, jak też w domieszkach z innymi materiałami, takimi jak bawełna czy wiskoza. Akrylowe swetry są przeważnie bardzo komfortowe i ciepłe, stąd sięga się po nie szczególnie jesienią i zimą. Plusem jest to, że nawet pod wpływem wielu prań nie zmieniają one swojego oryginalnego wyglądu, co czyni je odzieżą łatwą w codziennym użytkowaniu. Jeśli ktoś jest typowym zmarzluchem i potrzebuje stroju, który zapewni mu daleko idący termiczny komfort, taka opcja zda egzamin z nawiązką.

Oprócz swetrów z akrylu to też całkiem popularny materiał w kontekście produkcji wszelkiego rodzaju koców oraz pledów.

Jak prać sweter z akrylu, by zawsze wyglądał świetnie?

Zazwyczaj nie ma specjalnych problemów z praniem akrylowych tekstyliów. Można zatem wrzucić je do pralki, aczkolwiek wskazane są niskie temperatury i środki piorące o stosunkowo łagodnej formule. Zbyt agresywne detergenty w połączeniu z wysoką temperaturą mogą doprowadzić do tego, że produkt się rozciągnie, a tego raczej nie chcemy. Jeśli ktoś ma obawy przed praniem akrylowej odzieży w pralce automatycznej, może zdecydować się na ręczną przepierkę.

Letnia woda i delikatny środek piorący najczęściej wystarczą, aby sweterek znów prezentował się znakomicie, a wszelkie zabrudzenia zamieniły się we wspomnienie. Bardzo zalecana jest też delikatność. Choć akryl to nie wełna, a jej syntetyczny zamiennik, to jednak tkanina ta nie lubi zdecydowanych ruchów i zbyt energiczne ręczne pranie może się skończyć jej rozciągnięciem, za którym pójdzie obniżenie walorów estetycznych i utrata dopasowania. Zjawiskiem, które niestety może wystąpić po pewnym czasie w przypadku swetrów z akrylowej przędzy, jest mechacenie materiału. Objawia się ono pojawianiem na powierzchni zbitych grudek tkaniny, co nie wygląda estetycznie.

Niestety trudno jest całkowicie wyeliminować te efekty, ale można je ograniczyć stosowaniem wspomnianych delikatnych detergentów i dbaniem o niezbyt wysoką temperaturę wody. Co zrobić, gdy zmechacenia już się pojawią na odzieży? Doskonale poradzą sobie z tym specjalne golarki do ubrań – niedrogie, zasilane bateryjnie i banalnie proste w użytkowaniu. Warto mieć taką pod ręką, by użyć jej w razie konieczności. Usunięcie zmechaceń tym sposobem zajmuje zaledwie chwilę i nikomu nie powinno sprawić najmniejszych problemów.