Sukienka do pracy jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Trafnie dobrany fason pozwoli Ci na jeszcze lepsze samopoczucie i pewniejsze działanie. Każda z nas działa wydajniej, gdy wiemy, że wyglądamy atrakcyjnie, a jednocześnie jesteśmy ubrane odpowiednio do sytuacji. Nie lubimy natomiast, gdy nasze myśli skupiają się wokół widocznych niedoskonałości figury lub źle dobranej garderoby, która rzuca się w oczy innym współpracownikom… W tym kontekście wybór sukienki do pracy może być pewnym wyzwaniem, bo oprócz tego, co lubisz i w czym dobrze wyglądasz, trzeba również wziąć pod uwagę to, jak wypada się ubrać w miejscu, które jest… no właśnie – oficjalne czy może półoficjalne?

Uniwersalne sukienki do biura

W niektórych miejscach pracy możesz spotkać ścisły dress code określający dokładnie sposób, w jaki powinnaś się ubierać. Takie rozwiązanie może wydawać się ograniczające, ale jeśli masz problem z określeniem tego, co odzieżowo dozwolone w miejscu pracy, restrykcyjny dress code będzie Ci całkiem na rękę. Po prostu pójdziesz w jego ślady. A jeśli masz dużą dowolność to cóż, na pewno bezpiecznym rozwiązaniem będą sukienki w stonowanych kolorach. Zawsze bez obaw możesz założyć model granatowy, czarny lub szary. A jeśli pracujesz w korporacji czy agencji kreatywnej, w której panuje luźna atmosfera, a nawet promuje się nieszablonowe podejście, możesz pozwolić sobie także na kolor. Wówczas co do barw nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Natomiast zawsze warto pamiętać o odpowiedniej długości sukienki i głębokości dekoltu. Gdy mowa o długości, w większości miejsc dobrym rozwiązaniem są sukienki zakrywające uda, choć niekoniecznie muszą one zasłaniać kolana. Odsłonięte udo może wydawać się zbytnią frywolnością, ale o „zaprezentowanie kolan” nikt nie powinien mieć pretensji. W przypadku dekoltu biurowy dress code może być nieco bardziej restrykcyjny. Niewielkie wcięcie pod szyją oczywiście nie będzie nikomu przeszkadzać, jednak głęboki dekolt ukazujący znaczną część piersi może wzbudzić nadmierne zainteresowanie męskiej części pracowników i nieprzychylne spojrzenia części damskiej. Oczywiście bezpiecznym rozwiązaniem będą zawsze sukienki zabudowane pod szyję, chociaż nie każda sylwetka prezentuje się w nich dobrze.

Sukienka dla profesjonalistki

Zasady obowiązujące w miejscu pracy są jednym z kluczowych kryteriów, ale równie istotnym może się okazać to, jakie wrażenie chcesz zrobić na nowych współpracownikach, podlegającym Ci teamie czy klientach, z którymi masz zamiar się spotkać. Innymi słowy, czasem warto szczególnie podkreślić poważne podejście i profesjonalizm. W ten sposób znów wracamy do sukienek o stonowanych barwach. Czerń, granat, szary, a także niektóre modele w jaśniejszych kolorach to znakomity sposób na zaznaczenie fachowego podejścia do tematu. Warto pamiętać, że ludzkie osądy są niedoskonałe i często szybko oceniamy innych właśnie po wyglądzie. Nawet największa specjalistka może sprawić, że klient zacznie mieć wątpliwości, gdy zobaczy kobietę ubraną w zwiewną kwiecistą sukienkę i trampki podczas omawiania kluczowego kontraktu. Efekt działa w obie strony, więc jeśli nie czujesz się pewna w danym temacie, a chcesz zrobić dobre wrażenie – „profesjonalna granatowa sukienka” pozwoli Ci łatwiej nadrobić braki merytoryczne. W tym wypadku również długość i dekolt mają bardzo duże znaczenie. Oczywiście bardziej profesjonalnie zaprezentujesz się w fasonie z niedużym dekoltem i dołem zakrywającym uda.

Zbyt krótka i za mocno wydekoltowana sukienka podczas spotkania biznesowego czy rozmowy o pracę mogłaby sugerować brak profesjonalizmu.

Sukienka do pracy a typ figury

Kupując sukienkę, nigdy nie wolno kierować się tylko tym, jak prezentuje się ona na wieszaku. To samo dotyczy wyboru odzieży do pracy. Kreacja, która Twoim zdaniem będzie idealnie pasować do biura, musi dobrze na Tobie leżeć – w przeciwnym wypadku będziesz się czuć źle, a i z elegancją wisząca lub naciągnięta sukienka nie będzie miała wiele wspólnego… W ten sposób docieramy do problemu doboru sukienki do rodzaju figury. Jednak oprócz samych wytycznych odnośnie właściwego położenia materiału na Twoim ciele, trzeba również brać pod uwagę zmienną w postaci środowiska pracy, co nieco komplikuje zagadnienie. Idealna sukienka będzie spełniać jeden i drugi warunek.

O czym więc warto pamiętać podczas wybierania właściwego kroju?

W najlepszej sytuacji są Panie, które charakteryzują się figurą określaną jako „chłopięca”. To właśnie na takie sylwetki projektanci najczęściej tworzą swoje produkty. Na szczupłą sylwetkę pozbawioną wyrazistych krągłości możesz włożyć niemal każdą sukienkę, która będzie wystarczająco długa i nieprzesadnie wydekoltowana.

Klepsydry powinny uważać

W trochę gorszej sytuacji podczas wybierania biurowej sukienki są Panie obdarzone figurą klepsydry. Sylwetka godna pozazdroszczenia na co dzień może okazać się kłopotliwa podczas szukania eleganckiego stroju do pracy – przynajmniej dopóki mowa o sukienkach. Dlaczego? Klepsydra to wyraźne krągłości zarówno na górze, jak i na dole. Duży biust, zaokrąglone biodra, wyraźne wcięcie w talii – słowem, klasyczna „sex bomba”. Niestety fizyczna atrakcyjność może zacząć przeszkadzać, gdy interlokutor zacznie skupiać się na walorach fizycznych, a nie meritum Twojej wypowiedzi. Tymczasem wiele sukienek, które wyglądają elegancko na Paniach o mniejszych zaokrągleniach, może wyglądać nieodpowiednio na „klepsydrach”. Jak już powiedzieliśmy, większość fasonów jest projektowana pod najszczuplejsze, a często wręcz chłopięce sylwetki. Taki model sukienki na Pani o dorodnych kształtach może być zbyt naciągnięty na linii bioder i pośladków, przez co odsłoni większą część nóg, a dekolt ukaże niezamierzenie dużą część biustu. Rozwiązaniem tego problemu będą sukienki bardziej zabudowane pod szyją, a także luźniejsze w dolnych partiach. Warto też przemyśleć zamianę sukienki na spodnie i koszulę.

Podsumowanie: jak wybrać sukienkę do biura?

Wybór sukienki do biura jest nieco trudniejszy niż dobór stroju codziennego lub na imprezę, bo pod uwagę trzeba wziąć również – oficjalnie deklarowany lub nie – dress code. Jeśli chcesz mieć pewność, że ubrałaś się elegancko, a przy tym modnie, pamiętaj o tym, że:

  • sukienki czarne i granatowe podkreślą profesjonalizm i pasują do większości miejsc pracy,
  • sukienka powinna zakrywać większą część uda i nie powinna być przesadnie wydekoltowana,
  • jeżeli chcesz być odbierana jako profesjonalistka, zrezygnuj ze zbyt obcisłych fasonów i wyraźnych wcięć w dekolcie, zwłaszcza, gdy jesteś „hojnie obdarzona przez naturę”.
  • zawsze dobieraj sukienkę pod własną figurę – źle dopasowany fason nigdy nie będzie wyglądał elegancko, nawet jeśli sam projekt wydaje się kwintesencją szyku.

A na jaki styl postawić? Nieprzemijającą popularnością cieszą się m.in. sukienki nawiązujące do fasonów retro.

To zawsze bezpieczny i elegancki wybór, który sprawdzi się zarówno podczas wykonywania zawodowych obowiązków, jak i w trakcie półoficjalnych imprez.