Bieganie, zwane również joggingiem, to jedna z najbardziej popularnych aktywności fizycznych. Nie stanowi to żadnego zaskoczenia, ponieważ uprawianie biegu nie wymaga praktycznie żadnego zaawansowanego sprzętu ani specjalnych umiejętności. Czy to oznacza, że biegać może każdy? Tak, o ile nie istnieją w tym aspekcie medyczne przeciwwskazania, związane chociażby z kontuzjami układu kostno-stawowego czy też dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego, które czasami ograniczają forsowne sporty. Bieg, szczególnie intensywny, stanowić może spore obciążenie dla organizmu – często jednak sport jest zalecany nawet osobom chorym. Trzeba tu jednak zachować rozsądek i unikać sytuacji, w których aktywność może być problemem. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, warto najpierw skonsultować temat z lekarzem. Gdy przeciwwskazań nie ma, można myśleć o tym, jak dobrać buty do biegania i potem. po prostu zacząć biegać! Dobór odpowiedniego obuwia ma kolosalne znaczenie z punktu widzenia każdego, kto chce zacząć tę aktywność. W zasadzie spośród wszystkich akcesoriów, w które warto się zaopatrzyć, buty mają największą rolę do odegrania. Trzeba zastanowić się nad tym, na jakim terenie będziemy biegać. Jeśli to trudne, nierówne podłoże, warto postawić na buty do biegania z amortyzacją.

Mają one specjalną konstrukcję redukującą wstrząsy, wskutek czego będą one mniej odczuwalne, a poruszanie się na wyboistych ścieżkach będzie znacznie łatwiejsze. Naturalnie to nie jedyne kryterium. Dobre obuwie biegowe musi być maksymalnie wygodne – dopasowane do stopy, ale jednocześnie zapewniające jej niezbędną swobodę. Nie może się wysuwać ani obcierać. Często inne „biegówki” zakłada się w lecie, a inne jesienią i zimą. W tym pierwszym przypadku wskazane są buty lekkie, przewiewane, wykonane na przykład z wentylowanego materiału typu mesh.

Buty do biegania – jak wybrać, aby móc cieszyć się ruchem w każdych warunkach?

Powyżej wspomniano o wymagających ścieżkach biegowych, o których nie da się powiedzieć, że są łatwe do pokonania. Kamieniste, wyboiste dukty z pewnością nie są właściwe w kontekście noszenia obuwia lekkiego i miękkiego. Należy wybrać solidniejsze modele, które nie tylko mają wspomnianą już amortyzację, ale także wzmacnianą podeszwę. But z miękką podeszwą może znacznie szybciej ulec uszkodzeniu i przebiciu w wyniki kontaktu z kamykami. Wzmocnienia znacznie oddalają ten scenariusz.

Anatomiczne wkładki z tworzywa z pamięcią kształtu, pozwolą stopom lepiej dopasowywać się do wnętrza buta, co może zmniejszyć ryzyko niektórych urazów. Ogólnie rzecz biorąc, na butach biegowych nie ma sensu oszczędzać, zwłaszcza gdy w perspektywie będą one narażone na pokonywanie trudniejszych tras. Wiele osób zastanawia się, jakie buty do biegania w terenie zdadzą egzamin zimą. Jak już wiemy, te letnie powinny być lżejsze i zapewniać stopom dopływ powietrza. Zima to zupełnie inne realia, ale nawet w mroźne dni część entuzjastów joggingu rusza się z miejsca. Z jakiego obuwia powinni wówczas skorzystać? Mile widziane są modele z warstwą ocieplenia. Niezbyt grubą, ale jednak. Doskonałą opcją poza samymi butami są termoaktywne skarpetki, które pozytywnie wpłyną na komfort stóp – na pewno nie zmarzną, a jednocześnie nie będą się nadmiernie pocić. Zimowy but biegowy powinien mieć doskonałą przyczepność i antypoślizgowy bieżnik. Dzięki temu uda się znacznie zmniejszyć ryzyko upadku, jeśli akurat pod stopami pojawi się zmarznięty, oblodzony odcinek ścieżki. Większość takich modeli sprawdza się także przy zimowym biegu w terenie.