Która z nas nie lubi wyjść w dobrze dobranej sukience? Nawet jeśli na co dzień preferujesz spodnie, z pewnością od czasu do czasu chętnie wkładasz typowo kobiecy element garderoby. Każda poważniejsza okazja jest dobra, by wypróbować elegancką sukienkę, a nadejście wiosny i lata to świetny pretekst do włożenia lekkiego, barwnego modelu. Aby jednak sukienka prezentowała się na Tobie odpowiednio, dodając Ci szyku lub dziewczęcej delikatności, musisz zadbać o dopasowanie do figury… I tu zazwyczaj zaczynają się schody. Wiele sukienek wygląda dobrze tylko na wieszakach i modelkach, ale sesje promujące markę rzadko ujawniają, jak ubranie będzie leżeć na kobiecie o innych wymiarach. W efekcie radosna wizyta w przymierzalni z olśniewającą sukienką może się skończyć rozczarowaniem. To dobre miejsce, by wspomnieć, że taki „sukienkowy zawód” jest o wiele lepszym wyjściem niż kupowanie na siłę egzemplarza, który nie leży na Tobie najlepiej. Jeśli marzyłaś o danej sukience od dwóch tygodni, ale przymierzyłaś ją dopiero teraz i niestety nie pasuje do Twojego typu figury, po prostu sobie odpuść. O wiele lepiej zaprezentujesz się w mniej szałowej sukience, która idealnie leży na Tobie niż w doskonałej sukience, która jest źle dopasowana.

Jak dobrać sukienkę do sylwetki typu „gruszka”?

Na co więc zwrócić uwagę, żeby Twój nowy ciuch leżał odpowiednio? Generalna zasada jest taka, że sukienka powinna maskować niedoskonałości sylwetki, a podkreślać walory. Staraj się dążyć do symetrii górnej i dolnej części ciała, jednocześnie pamiętając, że kobieca sylwetka musi mieć zaznaczone wcięcie w talii. Na przykład, gdy chcesz dobrać sukienkę do figury typu „gruszka”, warto odsłonić górę i unikać garderoby ciasnej w dolnych partiach. Gruszka charakteryzuje się szczupłymi ramionami, małym lub średnim biustem oraz stosunkowo szerokimi biodrami. W tym wypadku zazwyczaj dąży się do tego, by wyeksponować zgrabne ręce – możesz wybrać sukienkę, która je odsłania. Dobrym pomysłem będzie również przykucie uwagi na górną część. Załóż wyrazisty naszyjnik lub pozwól sobie na głęboki dekolt. Znakomicie sprawdzi się trójkątne wycięcie lub dekolt wysoki i wąski. A co z dołem? Skoro ta część może być problematyczna, bo jest np. zbyt masywna, staramy się działać odwrotnie niż w przypadku partii górnej. Dlatego dobrym wyborem będzie sukienka, która nie jest zbyt ciasna w udach i biodrach – lepiej postawić na luźniejsze modele. Figura „gruszki” charakteryzuje się również wyrazistym wcięciem w talii. A to zaleta. Wobec tego możesz postawić na model, który ma lejący dół, jest obcisły w talii i w górnej części. Dodatkowym atutem będzie pasek podkreślający wcięcie.

Sukienka dla „litery V”

Odwrotną sytuację do gruszek mają Panie obdarzone sylwetką w kształcie litery V. W tym wypadku to górna partia jest obszerna i przyciąga uwagę, a dolna jest raczej wąska. Innymi słowy, biodra się nie odznaczają, natomiast ramiona są dość szerokie, a biust obfity.

Jaka sukienka sprawdzi się najlepiej w przypadku sylwetki „V”? Przede wszystkim taka, która pozwoli na optyczne wyrównanie proporcji i przybliżenie figury do ideału klepsydry. Zasadą numer jeden powinno być unikanie modeli wyposażonych w poduszki na ramionach. Takie sukienki dodatkowo poszerzą ramiona. Dlatego o wiele lepszym wyjściem będą ciasne rękawki. Zapomnij także o szerokich, ozdobnych rękawach. Dobrym pomysłem będzie natomiast optyczne dodanie ciężkości dolnej części kreacji – skup się na sukienkach, które mają ozdobniki poniżej talii. „Literki V” nie muszą się też wstydzić odsłaniania nóg. Zwykle ich dolne kończyny są bardzo zgrabne, więc można swobodnie pozwolić sobie na sukienkę, która nie zakryje kolan.

Figura chłopięca i dobór sukienki

Nie odnajdujesz swojej sylwetki wśród „gruszek” i „literek V”? Nie masz ani dużego biustu, ani masywnych ud? Taki rodzaj sylwetki, w którym nie ma wyraźnych kobiecych krągłości, jest nazywany figurą chłopięcą. Nie jest to zbyt zachęcające określenie dla Pań, które chcą poczuć się w sukience dziewczęco… Jednak poza nazwą taka figura może mieć bardzo wiele zalet. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większość obcisłych, eleganckich sukienek leży dobrze właśnie na szczupłych sylwetkach z małym biustem. To właśnie właścicielki „chłopięcych” figur są w stanie najczęściej wyglądać podobnie do modelek reklamujących marki odzieżowe. Dodajmy, że w ogóle większość sukienek leży dobrze na Paniach obdarzonych niewielkimi krągłościami, a stanie się jasne, że tzw. sylwetka chłopca wcale nie jest przekleństwem. Nie oznacza to jednak, że do zakupu warto podejść bezmyślnie. Jeśli masz ten rodzaj figury, postaraj się mimo wszystko wybrać sukienkę, która doda nieco krągłości w miejscach, gdzie ich brakuje. Możesz też założyć pasek, który stworzy iluzję większego wcięcia w talii. Niezłym pomysłem będzie też kreacja zróżnicowana kolorystycznie na górze i dole. Najlepsza sukienka dla „klepsydry” Zapewne zauważyłaś, że właściwie wszystkie zabiegi w doborze sukienki dążą do tego, by uzyskać figurę zbliżoną do „klepsydry” – uważanej za ideał kobiecych kształtów. Niektóre Panie mają to szczęście, że nie potrzebują żadnych trików… bo ich ciało jest już pożądaną przez inne kobiety „klepsydrą”. Taka figura odznacza się zrównoważoną partią górną i dolną – biust jest dość obfity, ale ramiona nie są grube, wcięcie w talii jest wyraźne a biodra zaokrąglone, ale nie nazbyt masywne. Genetyka Ci sprzyja i właśnie takie kształty widzisz w lustrze na co dzień? W takim razie możesz sobie pozwolić na sukienki, które odsłaniają Twoje naturalne walory. Obcisłe kroje są jak najbardziej na miejscu. Znakomicie zaprezentujesz się w egzemplarzach, które zwężają się na dole – mogę przylegać do Twojej talii i bioder, bo nie musisz dodatkowo modelować krągłości. Pamiętaj też, by nie zasłaniać ramion i odrzucić sukienki zabudowane pod samą szyję. W końcu nie musisz ukrywać plusów swojej figury.

Wręcz przeciwnie, zaprezentujesz się najlepiej, gdy podkreślisz wszystkie zalety sylwetki, których w przypadku klepsydry jest wiele.