Posiadanie obuwia jest czymś zwyczajnym. Wszyscy mamy buty i to standard, że są one wytwarzane z różnych materiałów. Oferta rynkowa w tym zakresie jest bardzo szeroka i tak każdy może posiadać obuwie wykonane ze skór naturalnych, z syntetycznej ekoskóry czy też z materiałów tekstylnych. Normą są też połączenia różnych surowców, a więc buty z imitacji skóry z wyściełaniem ze skóry naturalnej nie jest niczym zaskakującym. Tak naprawdę klienci mają w tym zakresie ogromne możliwości. Trzeba jedynie zdecydować się na jedną z opcji, a jeśli ktoś chce mieć w swoich zasobach więcej butów, można przecież zainwestować w szereg par i nosić je rotacyjnie w zależności od upodobań. Pojawia się też pytanie, jak wyczyścić buty, kiedy te ulegną zabrudzeniom. To przecież normalne i zdarza się każdemu w wyniku całkiem standardowego użytkowania obuwia. Już jedno wyjście z domu w kiepską pogodę może się bardzo negatywnie odbić na wizualnej prezencji zakładanych butów. Jednym z częściej wybieranych materiałów, z którego produkowane są buty jest zamsz. Wyróżnia się skórę zamszową naturalną, jak również syntetyczne imitacje. W obu przypadkach czyszczenie takiego obuwia wygląda dość podobnie. W przypadku zamszu, który jest materiałem chropowatym i pozbawionym połysku, stosowanie past czy płynów do czyszczenia raczej nie zda egzaminu. Można o nich pomyśleć, jeśli jakaś brudząca ciecz wniknęła głębiej w strukturę materiału, ale najlepiej uniknąć takiego scenariusza poprzez zastosowanie specjalnych impregnatów. Zapobiegają one wnikaniu zabrudzeń w skórę czy syntetyki, zabezpieczają także buty przed wchłanianiem wody i przemakaniem. Ich cena jest niska, a jedno opakowania starcza na naprawdę długi czas.

Jak czyścić buty z zamszu na co dzień?

Podczas zwykłego noszenia obuwie może się brudzić i jest to rzecz całkiem normalna. Wystarczy wdepnąć w uliczną kałużę czy mieć styczność z błotem pośniegowym zimą i każde obuwie ulegnie zabrudzeniu. Odrębny problem stanowi sól, którą w miesiącach zimowych posypuje się drogi. Niestety ma ona fatalny wpływ na praktycznie każde buty, bez względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Z zamszem naturalnie nie jest inaczej. Stąd raz jeszcze kłania się wspomniana powyżej impregnacja – ona naprawdę pozwala uniknąć wielu poważniejszych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jeśli się jednak one pojawią, należy podjąć jakieś kroki. Czym czyścić buty zamszowe dla dobrego, codziennego rezultatu? Najlepiej sprawdzają się rozwiązania proste, o typowo mechanicznym charakterze. Należy brać pod uwagę specyfikę zamszowych materiałów, których faktura jest zupełnie inna niż w przypadku klasycznych skór czy ekoskór. Dobrą metodą usuwania zabrudzeń z zamszu jest dokładne szczotkowanie. Można w tym celu wykorzystać szczotkę z włosia syntetycznego lub naturalnego. Niektórzy zalecają stosowanie specjalnych szczotek drucianych lub mosiężnych. Zazwyczaj sięgają po nie właściciele naprawdę kosztownych butów renomowanych producentów. Szczotka świetnie się spisuje, ponieważ zamsz ma swoją specyfikę. Czyszczenie go na mokro czasami jest potrzebne, jednakże w większości przypadków nie ma takiej konieczności, zwłaszcza gdy obuwie zostało zawczasu należycie zaimpregnowane. Z domowych trików sprawdza się też czyszczenie wybrudzonych fragmentów obuwia zamszowego skórką od chleba.

Już nasze babcie chętnie po niego sięgały, a również dziś może on zdać egzamin w odniesieniu do tych zabrudzeń, z którymi sama szczotka sobie nie poradziła.